◊ A New Year


Dear mom,

Since my last letter about wanting to switch things up and your go-ahead to do so, I spent some time wracking my brain about what that can look like. What parts of my communication with you do I want to leave behind and what do I want more of?

More self-assuredness, less complaining. I’m doing X. Rather than I think I’m doing X, but it might be a bad idea and I have no idea if it will work out. More curiosity and less dismissiveness. Like, I should actually try your recipes! More gratitude, less worry. Even if I fail my Arabic midterm, I’ve learned a lot.

It’s a nice meditation for this time of year – the reflection period between Rosh Hashana and Yom Kippur that encourages us to think about these things.

Here’s my first take:

I feel excited about school projects. I’m happily participating in the cleanse. My house threw a big party this weekend and no one called the cops or threw up on the floor. How are you doing? It sounds like you’re having fun in Portland – visiting your favorite book stores, cafes and happy hours.

The cleanse has been great for me this year. It always pushes me to be more creative with food. Now that we’ve incorporated a $$ challenge – to spend no more than $4.10, the national average food stamp benefit on food for each of the ten days of the cleanse – there’s an extra push. I’m cooking and thinking more.

Last Monday after Rosh Hashana services, I made a beeline for the grocery store. I had fun in there at first – hunting for sales, picking the least-bruised/mushy produce from the 99 cent bin in the back of the store, grabbing just a teeny bit of arugula instead of a huge bagful. I miraculously kept the bill under $30. But by the end I was tired. Out of all the food I bought, I didn’t even have a snack to munch on during my walk home.

Processed with VSCOcam with g3 preset

It took a lot of time. I spent almost 45 minutes in the grocery store! It was fun … but what if I had a job? The 99 cent bin at Berkeley Bowl was swarming with customers at only 2pm. If I had a job and couldn’t get to the store til 5 or 6, I wonder if there’d still be good food.

I concentrated really hard in the checkout process. I selected yogurt I thought was on sale, but it rung up as $7.50 (!!). I asked about the sale, and the guy said that the sale was on the regular yogurt, not the organic. So I put it back.

Once I got back to the house with bags and bags of “imperfect” 99 cent produce, I had to prep it right away. I was on my feet for almost three hours dissecting brown spots out of apples, scrubbing dirty potatoes, carving into squash. It was therapeutic – I listened to my favorite podcast and enjoyed washing, chopping and putting things into tupperwear. But I can’t imagine doing the same job with hungry kids and a long list of other priorities tugging at my sleeves.

Five days later, I’m sick of eating sweet potatoes, the thought of brussel sprouts makes me nauseous and I can’t do more lentils. The homemade soy milk endeavor was not worth it.

I’m sending you cleanse-friendly recipes with their cost breakdowns. The hardest part of this whole thing is the math.

Can’t wait to hear more about your Portland adventures and to see you in a week.

xo,

Shaina

Ps. To learn more about the cleanse, check out our site – 10yamimclean. We’re doing a big fundraiser for global food justice via AJWS. AJWS will match all donations made before Oct 2!

DSCF8313

Zucchini Noodles with Creamy Roasted Red Pepper Sauce

Serves 5 – 7

Cost per serving: $1.55

Gluten free, vegan, tree nut free, grain free, paleo friendly

Sauce:

  • 1 jar roasted red peppers $2.85
  • 3 cloves garlic (no kissing tonight!) $0.20
  • 1 tbs flax meal (leftover from summer subletter)
  • 3/4 cup pumpkin seeds $4.35
  • 1 tsp salt
  • black pepper to taste
Noodles:
  • 4-5 long green zucchini, zoodled, peeled or vegettied *see below (free from garden)
  • 1 tsp olive oil $0.17
  • 1 yellow onion, chopped $0.20

Total cost: $7.77

Per serving: $1.55

Sauce:

Combine all ingredients in food processors and puree until smooth. Keep refrigerated.

Noodles:

With “vegetti” (my fav new kitchen tool), peeler or mandolin, shave zucchini into strips aka noodles – #zoodles.

Heat pan in olive oil and add chopped onions. Cook on medium heat for about 5-7 minutes til transluscent. Add zoodles and cook for 7 – 10 minutes til soft (but not mush!).

Top with creamy sauce and garnish with pumpkin seeds.

DSCF8307

Sweet and Salty Peanut Butter Jelly Bars

Makes 30-35 squares, about 15 servings

cost per serving: $0.61

Gluten free, vegan, tree nut free

I brought these to my Creative Non Fiction class and they went over well. I like bringing snacks to class/everywhere. I like to share. But it’s hard to budget snacks for the people when I’m struggling to budget snacks for myself. I figured that if I used basic ingredients (sorry friends, no almond-cocoa-date truffles this week), I could keep things relatively affordable. I feel very lucky that this is something I don’t have to worry about (too much) on the reg. What a gift!

 DSCF8343
  • 2 cups puffed rice $1.5
  • 1/3 cup flax seeds((leftover from summer subletter)
  • 1/2 cup oat bran  $0.27
  • 1 cup oat meal $0.35
  • 3/4 cup unsweeteened coconut shreds $0.75
  • 3/4 cup golden raisins or other chopped fruit $1.15
  • 1 tbs salt
  • 3/4 cup unsweetened peanut butter (leftover from summer subletter)
  • 2.5 cup pitted prunes $3.75
  • 1/2 cup flax meal (leftover from summer subletter)
  • 1/3 cup coconut milk $0.75
  • 1tbs cinnamon powder
  • juice of one lemon (from tree)
  • dash of vanilla extract
  • 1 tbs coconut oil $0.20
  • dash of salt

(Added$0.40 for spices already in the house)

TOTAL cost: $9.12

cost per serving: $0.61

Processed with VSCOcam with f2 preset

Need to poop? Eat this.

Put peanut butter, prunes, dates, flax, cinnamon, lemon juice and vanilla into food processor. Blend until a sticky paste forms.

While the food processor is going at it, reserve 1/4 cup of coconut shreds and mix dry ingredients in your largest mixing bowl.

Heat oven to 350 and line two baking sheets with parchment paper. Mix coconut oil with salt remaining shredded coconut and line parchment paper with oil mixture.

With a large spatula, your hands or both, work dry ingredients into wet ones. You may need to add a bit of hot water to the fruit paste to loosen it up. Do this with caution.

Once combined, press mixture onto parchment paper so that it’s evenly distrubuted about 1 1/2 inch thick across the baking sheet. Place in oven for ten minutes, just to crisp the edges. Remove and allow to cool before scoring.

Cut bars into small squares and keep remaining crumbled in a ziplock for yogurt toppings. Keep bars in airtight container in the fridge.

Advertisements

Cleanse 5776

DSCF8292

Ok. It’s finally time to start prepping for the fourth annual CLEANSE — a mind/body/spirit reflection during the ten days between Rosh Hashana and Yom Kippur. I can’t believe how fast our New Year is creeping up on us. 

Arielle and I decided to add a new element for year 5776. Along with the regular food rules (listed below and here), we’re asking people to spend no more than the national average food stamp benefit – $4.10 daily – on food for the ten days of the cleanse. We expect that nourishing our bodies with a whole foods, vegan diet (reminder of rules below) will be nearly impossible on this budget. So, we’re be asking people to match the amount spent over the allotted budget in a charitable donation to the American Jewish World Service. We’ve built a donation page here.

Access to healthy food in America is a challenge that can be easy to ignore. It’s important to feed ourselves with nourishing foods, and we feel it’s  important to remember how difficult it can be for others to do the same .We hope that this cleanse will not only spark reflection on our own personal health, but also on how we can contribute to the health of others. I think that this challenge will inspire gratitude for the current abundance of resources in our lives. 

We know that this year will be more challenges than previous ones. Our blog, 10yamimclean, provides support and a forum for dialogue. On the blog, we’ll post recipes and resources that  related to food justice — we encourage you to do the same. Shoot us an email with a reflection, recipe or question, and we’ll through it up on the blog (and give you credit unless you specify otherwise). When you send recipes, please include a cost breakdown or rough estimate of cost. An example of what this looks like is below. 

Happy Cleansing!

 DSCF8300White Bean Kale Burgers

5-7 servings

$1.08 per serving

  • 2 cups white beans, dried ($1.30)
  • 4 cups kale, finely chopped (from garden)
  • 1/2 cup fresh basil, chopped  (from garden)
  • 2 red onions ($0.55)
  • 3 cloves garlic ($0.25)
  • 2 eggs ($0.40)
  • 1/2 cup dry roasted unsalted peanuts, finely chopped ($2.00)
  • 1 tsp paprika
  • dash of cayenne pepper
  • dash of chipotle seasoning
  • fresh herbs on hand, chopped
  • 1/2 cup cornmeal ($0.30)
  • Kosher salt and freshly ground black pepper
  • 1 tbs olive oil (0.17)

(+ roughly $1 for spices)

($1.30+$0.55+$0.25+$0.40+$2.00+$0.30+$0.17+$1 ) = $5.97.

I averaged this recipe for 5 1/2 servings… I eat a lot. It came down to $1.08 per serving. Not bad!

DSCF8305

Submerge beans in water and soak for 7 hours. Then, cook on high heat until tender. You can do this in bulk a few days before and use leftover beans for other recipes.
In large mixing bowl, combine kale and beans and mash until almost a paste. Add 2 tablespoons of the cornmeal and remaining ingredients except for olive oil. Refrigerate mix for at least 20 minute.
Preheat oven to 300 F.

Place remaining cornmeal on a plate. Coat hands in olive oil and form  5-8 patties about 1/2 inch thick.  Dredge both sides of the burgers in cornmeal. Transfer to non-stick or parchment covered baking sheet and bake until golden, about 25 minutes.

I (Shaina) just did my first cost-breakdown of a recipe. Ow, my brain!

It took a lot of time. It was boring. And tedious. I kept losing count.

Some people do this every day – every meal – every visit to the grocery store, pantry and kitchen shelve.

In asking you to calculate the cost of your food as you share recipes, we don’t want you to be overwhelmed or for you to be intimidated by the thought of this task. Rather, we want to encourage you to think about cost before consuming. It’s ok to post estimates. You can guess prices when you aren’t sure and round numbers as you wish. But also think.

Here’s a great resource on how to calculate recipe costs: http://www.budgetbytes.com/2013/07/how-to-calculate-recipe-costs/

Cleanse Rules:
For the ten days between Rosh Hashana and Yom Kippur, we will undertake an intensive reflection of the mind/body/spirit connection. We will only consume:
 

Vegan foods – no products derived from animals (no meat, eggs, dairy, honey, etc.)

Gluten-free foods – nothing made with wheat

Unprocessed foods – nothing packaged with more than three ingredients

Unsweetened foods – no added sugar, honey, agave, etc.

Alcohol-free beverages 

An exception to the above rules above is the inclusion of organic eggs and yogurt that is organic, plain, stabilizer- and additive-free. This is a personal choice.